HOMO CREATUS – idea

Szaleństwo przedmiotu, czyli od rzeczy i z powrotem

W sztuce minionego stulecia wydarzyło się mnóstwo dziwnych, strasznych, pięknych i fascynujących rzeczy, z czego to właśnie „rzecz sama w sobie” okazała się dla artystów wyjątkowo inspirująca. Jednym z najważniejszych bowiem tematów i środków artystycznych był „przedmiot gotowy”, rzecz zaczerpnięta z życia codziennego i gestem artysty przeniesiona w sferę symboliczną, podniesiona do rangi dzieła sztuki. Nikogo nie dziwią już klocki lego ukazane w gablocie w muzeum albo śmieci rozrzucone w sterylnie białej przestrzeni współczesnej galerii sztuki czy też zdjęcie serii odkurzaczy znanej marki zamieszczone w katalogu prestiżowej wystawy. Przedmiot masowej produkcji, mały i duży, banalny i ekskluzywny, błahy i cenny, drogi i tani, dziwnie znajomy, a jednak tajemniczy, przedmiot-fetysz i przedmiot-obcy zapełnia obecnie pracownie, galerie i muzea sztuki nowoczesnej i współczesnej.

Wiele z tego wydarzyło się za sprawą francuskiego artysty, który dziś jest prawie legendą. W 1913 r. niejaki Marcel Duchamp w swoim paryskim studio zamocował koło rowerowe do taboretu kuchennego. Następnie usiadł i przyglądał się, jak koło wiruje wokół własnej osi. Jego działanie, związane z „prostym” połączeniem tych przedmiotów, okazało się brzemienne w skutki. Dzieło jest dziś przywoływane w kontekście historii sztuki jako pierwsze dzieło typu ready made, czyli jako pierwszy przedmiot gotowy. Chociaż jego sławę znacznie przyćmił „urynał”, czyli głośna Fontanna, Duchampa, to jednak palma pierwszeństwa przypada temu, o wiele mniej „skandalicznemu”, a jednocześnie bardziej zaskakującemu „przedmiotowi”.

Od tamtej pory (choć nie od razu) „przedmiot oszalał” (nie tylko w sztuce) lub też artysta, albo człowiek po prostu, oszalał na punkcie przedmiotu. Zainspirowani tym zjawiskiem w sztuce i w życiu, na własny użytek zastanawiając się nad rzeczą samą, jej sposobem istnienia, naturą i funkcją albo jej czystą formą, proponujemy wszystkim Wam dialog i zabawę – z wykorzystaniem rzeczy, dzieł symbolicznych i wymownych. Oddajemy w Wasze ręce przestrzeń, w której możecie umieszczać propozycje własnoręcznie stworzonych dzieł sztuki w typie ready made i za ich pomocą komentować rzeczywistość, komunikować się, grać i bawić przedmiotami. Nie bójcie się pokazać krytyki i absurdu. Wykorzystajcie poczucie humoru lub przedstawcie sens, który sami dostrzegacie. Bądźcie artystami!